Bilgiler

22 Mart 2021 – Büyük Borsa İstanbul Yangını!

Bugün, borsa tarihinde eşi benzeri az görülmüş bir gün yaşadık. (En azından ben böylesini ilk kez görüyorum!)

Hafta sonu, Merkez Bankası Başkanı’nın Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle görevden alınmasının ardından, pazar gecesi

 Asya borsalarında yükselişe geçen USD/TL paritesi kanlı günün habercisi gibiydi. Önceki kapanışı 1491,99 puan olan Borsa İstanbul,  açılışta yüzde 6,65 düşüşle 1427 puanla güne başladı ve daha ilk dakikasını göremeden Endeks bazında Devre Kesici uygulaması devreye girdi.

Borsa İstanbul’dan  yapılan açıklamada, “Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi Devreye girmiştir. Pay Piyasası’ndaki tüm sıralarda, VİOP’ta işlem gören pay ve pay endekslerine dayalı sözleşmelerde işlemler geçici olarak durdurulmuştur” ifadeleri kullanıldı.

10:30 da tekrar açılan seans, düşüşün %7 olmasıyla ikinci kez devre kesici sistemi devreye girdi. Borsadan yapılan açıklamada, “Saat 10:38:20 itibarıyla Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi Devreye girmiştir. Pay Piyasası’nda tek fiyat işlem yöntemi uygulanan paylarda saat 10:58:20’de tek fiyat emir toplama yapılacak ve 11:08:20’dan itibaren seans kaldığı yerden devam edecektir” bilgisi verildi. İkinci kez verilen yarım saatlik aranın ardından İşlemler 11:08’de yeniden başladı. Üçüncü başlangıcın ardından BIST 100’de kayıplar yüzde 9’un üzerine çıktı.  Endeks, günün ikinci yarısında yüzde 9,82 değer kaybederek 1.378 puanla günü kapattı.

Bu kan gölü günde, AKGRT temettü ödemesi hesabıma yattı. Bu meblağın tamamını, taban yapmış diğer uzun vade hisselerimi arttırmak için kullandım. (EREGL ve TOASO) Böyle bir günde dahi, sakinliğimi ve disiplinimi bozmayarak bu yola devam edebilmek, benim için çok değerli ve önemliydi.

Tarihe bir not olması için, bu bilgileri siteme eklemek istedim. Yarınların daha güzel olması dileklerimle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir