Bilgiler

Altın neden portföyümüzde mutlaka bulunmalı?

silver and gold coins

Değerli Prof.Dr. Ural Akbulut hocamızın anlatımıyla ;

ALTIN NEDEN ÇOK DEĞERLİ?

altinAltın binlerce yıldır değeri yüksek olan bir metaldir. Demir gibi paslanmadığı (oksitlenmediği) ve dünyada az bulunduğu için değerlidir. Çok değerli oluşu nedeniyle de geri dönüşümü en çok yapılan maddelerden biridir.

Altın neden az bulunur? Nasıl meydana gelir?
Altın evrende de azdır. Kütlesel olarak evrenin %98’i hidrojen ve helyumdur. Geri kalan tüm elementler sadece %2’dir. Şaşırtıcı gelebilir ama bilimsel ölçümler böyle çıkıyor. Çok büyük yıldızlar enerjilerini kullanıp “kızıl dev” evresine ulaşınca, merkezlerinde altın ve başka metaller oluşur. Yıldızlarda hidrojen atomlarının çekirdekleri birleşip helyum atomuna dönerken, enerji üretilir. Buna “füzyon” yani çekirdeklerin birbirine kaynaması diyoruz. Büyük yıldızların merkezinde enerji çok yüksek olduğu için atom çekirdekleri birlemeyi sürdürür ve altın gibi büyük atomları oluşturur. Güneşin enerjisi de hidrojen atom çekirdeklerinin birleşip helyuma dönüşmesi ile oluşur. Yıldızların merkezindeki altın, yıldız patlamaları (süper nova) ile evrene yayılır. Altının az olma nedeni, dünya oluşurken çevresine, yıldızlardan az altın gelmiş olmasıdır.

Dünyada ne kadar altın var?
Dünyada az olan metaller altın, platin, paladyum, toryum ve iridyumdur. Yeryüzüne çıkarılıp işlenmiş tüm altın, 170.000 ton civarında hesaplanıyor. Dünyadaki işlenmiş altının tümünü eritip bir kalıba dökseydik eni, boyu ve yüksekliği 21 metre olan bir küp elde ederdik. Yani yedi katlı bir apartmanın yüksekliği kadar. Altının yoğunluğu 19,3’dür. Eni, boyu ve yüksekliği yaklaşık
iki karış olan altın, bir ton olur. Buna rağmen bazı filmlerde, soyguncuların bir çanta dolusu (yarım ton) külçe altını tek elle taşıdığını görüyoruz.

Altın ne zamandan beri biliniyor?
Altın M.Ö. 6000’lerde biliniyordu. Altının işlenip kullanıma girmesi ise M.Ö.3500 yıllarında yaygınlaştı. Önceleri altın, arazide külçe halinde tesadüfen bulunurdu. Sümer’ler altın işleme yöntemini geliştirince kullanımı arttı. Sümer’ler gümüş ve bakır katarak altının “ayarı” nı kontrol edebiliyordu. Mezopotamya ve çevresinde, en çok altın çıkarıp işleyen ülke Mısır’dı. Hileli altın üretilmesin diye, firavunlar halkın altın eritip işlemesini yasaklamıştı. Mısır firavunu Tutankamon’un altın kaplamalı tahtı, M.Ö. 1300’lü yıllardaki dünya altın sanatının en iyi örneğidir. Arşimed’in kral Hiero için, altının saflığını yoğunluk hesabıyla bulduğu söylenir.

Bu özellikleri sebebiyle,

Altın daima bir değer saklama aracı olacaktır. Binlerce yıldır kıymetli bir meta olan altın, önümüzdeki yıllarda da kıymetini yitirmeyecek aksine üstüne koyarak değerlenmeye devam edecektir.

Bu sebeple, portföyünüze eklemeniz size ve portföy artışına fayda sağlayacaktır. Nasıl ki hisse senetlerini aylık bazda fiyatlarına bakmaksızın biriktireceksek; altını da fon olarak ve en önemlisi fiziksel olarak portföyünüze eklemeniz isabetli olacaktır.

Bir süre önce 500+ TL den altın almış kişiler, bu yazıyı yazdığım gün olan 04.01.2021 tarihinde (Altın gram : 463 TL) zararda olduklarını düşünseler dahi uzun vadede asla zarar etmediklerini yaşayıp birlikte göreceğiz.

Tüm yazılarımda ve hisse bilgilendirmelerinde de belirttiğim üzere, bu yazımda altın ile ilgili bilgilendirme yapıyor oluşum veya sitemde bu bilgilere yer verişim; tamamen kişisel görüşümdür ve size bir Yatırım Tavsiyesi DEĞİLDİR! Lütfen kendi araştırmanızı ve yorumlarınızı kendiniz yaparak veya bu işin uzmanlarından görüş alarak yatırımlarınızı yönetmeniz gerektiğini kesinlikle unutmayın. 

Altın ile ilgili bu yazımızda sizlere altının oluşumu ve tarihiyle ilgili bilgiler vermeye çalıştım. Sitedeki Temettü Hisseleri‘ni de incelemek isterseniz bu linki kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir