Bilgiler

BIST XTM25 Endeksi Nedir?

BIST XTM25 Endeksi Nedir? Borsada bulunan Ana Pazar, Yıldız Pazar, Gelişen İşletmeler Pazarı’nda işlem gören ve BIST Temettü Endeksi‘nde bulunan hisseler arasından temettü verimi, fiili dolaşımdaki paylar ve piyasa değerleri yüksek olan 25 hissenin seçilmesiyle oluşan bir endeks BIST Temettü 25 Endeksidir. 

Bu endeksi , BIST Temettü Endeksinden ayıran en önemli başlık , biz uzun vade yatırımcıların da en çok dikkat etmesi gereken konu olan Temettü verimliliğidir. Özellikle temettü emekliliği için uzun vade yatırım yapmakta olan bizler için en önemli olan hisselerin bulunduğu endekstir. Piyasa ekranlarında XTM25 işlem koduyla yer almaktadır

BIST XTM25 Nasıl Belirlenir? BIST Temettü 25 Endeksi, BIST Temettü Endeksine dahil olan şirketler arasından belirlenmektedir. Öncelikle BIST Temettü Endeksinde yer alan şirketler temettü verimine göre büyükten küçüğe sıralanır ve ilk üçte ikilik dilimde yer alan hisseler belirlenir. Bu hisseler ortalama fiili dolaşımdaki payları ve piyasa değerlerine göre büyükten küçüğe sıralanır. En üstte yer alan hisselerden başlanarak 25 hisse belirlenir ve endekse dahil edilir.

Endekste bir gruba ait birden fazla hissenin bulunması durumunda sadece bir tanesi endekse dahil edilir. Bu durumda yapılan sıralamaya dahil edilmeyen hisselerde temettü verimlerine göre büyükten küçüğe tekrar sıralanır ve endeks 25 hisseye tamamlanana kadar ekleme yapılır.

01.12.2020 itibariyle endeks aşağıdaki hisselerden oluşmaktadır. Hisselerle ilgili güncel ve geçmiş datalara isimlerine tıklayarak sitemizden erişebilirsiniz.

AKCNS, AKSA, AKSGY, ALGYO, ALKIM, ANHYT, ANSGR, AVISA, AYGAZ, ECILC, EGEEN, ENKAI, EREGL, FROTO, INDES, ISDMR, ISMEN, OYAKC, SARKY, SISE, TAVHL, TKFEN, TOASO, TUPRS, YGGYO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir