Başarı Hikayeleri

Jack MA.

Jack Ma, 1964 yılında Çin’in güneydoğusundaki Hangzhou’da Yun Ma adıyla doğdu. Kendisinden büyük bir erkek bir de küçük kız kardeşiyle birlikte ailesinin üç çocuğundan biri olarak, 12 yaşında ingilizceye  ilgi duydu ve Hangzhou’daki otellere gelen turistlere rehber olarak şehri gezdirmeye başladı. Tam sekiz yıl boyunca ücretsiz bir şekilde rehberlik yapan Ma, ilerleyen zamanlarda Avustralyalı bir aileyle mektup arkadaşı oldu ve ailenin daveti üzerine hayatını değiştirecek ziyarete doğru bu ülkeye yola çıktı. Artık onun için hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı ve bu ziyaret Ma’nın dış dünyaya daha duyarlı hale gelmesini sağladı. Çin ekonomisini ve internet endüstrisini neredeyse tek başına etkileyen bir adamın ilham alınası hayat hikayesi.

Reddedildi, ancak hiç pes etmedi ve sonunda Başardı!

Jack Ma, ilkokul sınavlarında 2 defa, ortaokul sınavında ise 3 defa başarısız olmuştu. Üniversite sınavlarında ise 3. denemede 12 yaşından beri ilgi duyduğu, İngilizce Öğretmenliği bölümüne girmeyi başarmıştı. Ma’nın okuldaki şansızlıkları iş hayatında da aynı şekilde devam etti ve Jack Ma, başvurduğu 30 iş başvurusundan da ret cevabı aldı.

Polis olmak için başvurmuş, 5 kişinin başvurduğu pozisyona 4 kişi alınmış ve tek reddedilen o olmuş. KFC Çin’e ilk geldiğinde iş için 25 kişi başvurmuş ve bun kişilerden 24 kişi işe alınmış, işe alınmayan tek kişi yine Jack Ma olmuş. Bunlardan daha ilginç bir bilgi ise hayatı boyunca 10 kez Harvard Üniversitesi’ne başvurmuş ve 10 defasında da red cevabı almıştı. Reddedilmek ona ayrı bir enerji veriyordu belki de, kim bilir?

Jack Ma, Alibaba.com’u kurduktan sonra da hiç bir Çinli bankadan ve yatırımcıdan finansman yardımı almayı başaramamıştı. Tüm reddedilmelerine rağmen asla yılmayan Jack Ma, bu gidişatı daima normal karşılıyordu. Katıldığı Davos Zirvesi’nde verdiği bir röportajda, “Buna alışmamız lazım. O kadar da iyi değiliz. Bugün bile reddediliyoruz” diyerek kendisinin gerçek bir ilham kaynağı olduğunu bir kere daha gözler önüne seriyordu.

1972 yılında dönemin Amerikan Başkanı olan Richard Nixon Hangzhou’ya uğramış ve onun Hangzhou’ya gelmesi ile birlikte şehre bir turist akını başlamıştı. O sırada çocuk yaşta İngilizce’ye olan hayranlığına cevap verebilecek ve ona İngilizce öğretebileceği  hiç bir yer yok şehirde. Ne bir okul, ne de İngilizce bir ders kitabı. Ma, buna rağmen İngilizce öğrenmenin dahiyane bir yolunu bulmuştu. O zamanlar şehirde yabancı turistleri ağırlamaya müsait tek otel olan Hangzhou Hotele 9 yıl boyunca sabahları gidip, turistlere ücretsiz rehberlik yaparak, karşılığında da Turistler Ma’ya İngilizce öğretiyordu. Jack Ma, aynı röportajda “Bu turistler hayatımı değiştirdiler. Çünkü 9 yıl boyunca bana anlattıkları her şey okulda ve ailemden öğrendiklerimden çok farklıydı. Artık bir alışkanlığım var. Her ne okur ya da duyarsam, aklımı kullanıyorum, 2 dakika üzerine düşünüyorum” diyordu.

Gerçek ismi Ma Yun; “Jack” lakabı, kendisine arkadaşı olduğu bir turist tarafından verilen
Jack Ma’nın Amerika seyahatiyse onun için bir dönüm noktası olmuştu. 1995 yılında ilk defa Amerika’ya geliyor ve burada Seattle’de ilk defa internetle tanışmıştı. Arkadaşı ona interneti anlattığında önceleri neden bahsettiğini tam olarak anlayamıyordu. Bunun üzerine arkadaşı ne istiyorsa arayabileceğini söylediğindeyse Jack, “bira” diye arıyor ve  karşısına birçok ülkeden farklı bira markaları çıkıyorken Çin’den çıkmıyordu. Sonra “Çin” diye aratıyor hiçbir şey çıkmıyor. O zaman arkadaşlarına “Neden biz de Çin üzerine bir şeyler yapmıyoruz” diyordu. Önceleri İngilizce tercüme üzerine bir web sitesi açıyor ve gelen olumlu dönüşlere istinaden bu işte ilerlemesi gerektiğini anlıyordu.

 

Alibaba şirketinin hikayesi

Alibaba ismi, bir Amerika seyahati sırasında, İnternetin global bir güç olmasına istinaden global ve herkesin bileceği bir isim bulmalıyız diye düşünen Jack Ma, aklına gelen AliBaba ismini öğle yemeği yediği restauranttaki garson kıza soruyor. “AliBaba’yı biliyor musun?” Kızın tepkisi “Tabii ki, açıl susam açıl!” diyor ve Jack’in aklındaki tüm kapıları sonuna kadar açılmasına sebep oluyordu. Yolda gördüğü en az 20 kişiye daha aynı soruyu soruyor ve hepsinin 40 haramilerden ve Alibaba’dan haberdar olduğunu görünce doğru ismi bulduğuna karar veriyordu.

“Üstelik A ile başlıyordu, kim ne ararsa arasın ilk başta biz çıkacaktık” diyor.

Şirket ilk 3 yılda hiç para kazanmıyordu ve bir gün bir restoranta yediği yemeğin ücretini ödeyeceği sırada garson hesabın ödendiğini ve bir not bırakıldığını söylüyor. Notta: “Ben sizin platformunuzun kullanıcısıyım. Sizin sayenizde çok para kazanıyorum. Sizin de hiç para kazanmadığınızı biliyorum. Bu yüzden yemeğiniz benden” yazıyordu.

Yeni bir vizyon kazanmak için Davos’a gelir ve Davos Zirvesi’nde bir Liderlik Oturumuna katılır. Bu paneli dinledikten sonra telefonla ofisindeki arkadaşlarını arayıp acilen aksiyon almalarını ister. Bu konuşma sonrası “Ali Pay” ödeme sisteminin temeli atılır ve bu ödeme sistemi hayata geçtiğinde müthiş saçma ve aptalca bir fikir olduğunu söylense de bugün bu sistemin 800 milyon üyesinin olması, aslında çokta aptalca olmadığının kanıtı niteliğindedir.

Jack Ma’nın ilham verici 5 sözü

1-) “Eğer pes etmezsen hala şansın var demektir. Ve eğer küçüksen, gücünden ziyade beynine güvenmelisin ve konsantre olmalısın.’’
2-) ‘‘Başaracağız çünkü çok genciz ve asla, asla pes etmeyeceğiz’’
3-) ‘‘Başarısız olmam önemli değil. En azından başkalarına örnek olabilmişimdir. Ben başarısız olsam bile birisi mutlaka başaracaktır.’’
4-) “Bugün acımasızdır. Yarın ise daha da acımasız. Yarından sonraki gün ise çok güzeldir.’’
5-) “Eğer ne yapmak istediğini bilen iyi bir takımsak, bizden biri onlardan on kişiyi yenebilir.’’

Jack Ma’nın ve şirketi Alibaba’nın rakamları

– Şirket, 19 Eylül 2014’te New York Borsası‘nda (NYSE) yaptığı 24.7 milyar dolarlık hacimli halka arz ile tüm zamanların en büyük halka arzını gerçekleştirdi.

– 2001 yılında Amerikalı Yatırım sermayelerinden 5 milyon dolar istediğinde reddedilen Jack Ma, bu halka arzda 24.7 milyar dolar gelir sağladı.

– Siteye günde 100 milyon kişi herhangi bir şey satın almak için ziyaret ediyor.

– Sadece Çin’de direk ve dolaylı olmak üzere 14 milyon kişiye iş imkanı sağlıyor.

– Jack Ma’nın apartmanında 18 kişi olarak başlayan küçük ekip bugün 4 büyük kampüste 30 bin kişi olarak yoluna devam ediyor.

Jack Ma 30.9 milyar dolara ulaşan kişisel servetiyle Çin’in en zengin adamı oldu. 15 Mayıs 2017 tarihli Forbes’un haberine göre Ma ünlü müteahhit Wanda Group’un patronu Wang Jianlin’i geride bırakarak (30.7 milyar dolar) zirveye çıktı.

– Jack Ma, Forbes’a kapak olmuş ilk Çinli iş adamıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir