Bilgiler

Neden Kripto Paraları da Portföyde Tutmalıyız?

bitcoin ethereum ripple

Bitcoin!

Çok basit bir sorumuz var : Neden Kripto Paraları da portföyde tutmalıyız?  Hemen kısa kısa anlatmaya çalışayım :

Kriptoların babası olan Bitcoin, ilk olarak 3 Ocak 2009 tarihinde hayata geçirilmiştir. O günden bugüne müthiş bir gelişme göstererek tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başarmıştır.  Başlı başına yepyeni bir teknoloji olan Blockchain altyapısını kullanan ilk ve öncü kripto değer olan Bitcoin’i de soğuk cüzdanlarımızda mutlaka tutmamız gerektiğine inanıyorum.  Teknolojinin bu denli hızlı dünyayı değiştirdiği bir devirde, finansal olarak değişimin de kaçınılmaz olduğunu görmek çok zor değil. 

neden kripto paraları da portföyde tutmalıyız?

Bir zamanlar deniz kabuklarıyla, narenciye ile yapılan ticareti düşünün. O sistemler nasıl değişti ve yerine bugünün finansal sistemleri geldiyse ve bu bir günde olmadıysa; Bitcoin ve kriptolar da geleceğin finansal altyapısını bugünden oluşturmaya başlayan teknolojilerdir.

Öncelikle teknolojisinden bahsedelim

Herhangi bir merkezden üretilmeyen Bitcoinler, Bittorent ağlarına benzer şekilde noktadan-noktaya dağıtık bir ağ özelliği gösterir. Bu ağda gerçekleşen ödemeler diğer noktalara anında ulaşır, böylece hangi adresten hangi adrese ödeme yapıldığı kayıtlara geçer. Böylece toplanan kayıtlar blok adı verilen yapıların içinde yer alır. Her bir blok üzerinde yüksek işlem gerektiren bir hash algoritması uygulanarak, belli bir sıfır sayısıyla başlayan ifadenin bulunması istenmektedir. Yaklaşık 10 dakikada bire tekabül eden bu işlemi gerçekleştiren ilk kullanıcıya sıfırdan 50 BTC (şu anda 25 BTC) ödül olarak verilir. Böylece Bitcoin’ler emisyona sürülmüş olur. Her bir blok kendisinden önce gelen son bloğun da hash ifadesini içerir. Böylece bozulması oldukça zor (%51 saldırısı hariç) bir blok zinciri oluşur. Bundaki amaç da, çifte harcamayı önlemek ve gönderimleri kayıt altında tutmaktır. Verilen ödül miktarı her 210 bin blokta bir (yaklaşık 4 senede bir) yarıya düşürülür (50,25,12.5,…).[5]

Para yaratma işlemine madencilik(mining) denilmektedir. Madencilik, hesaplama yetkisini ve gücünü kullanarak matematiksel işlemleri gerçekleştirme işleminin genel adıdır. Bu işlemleri yapmak için, sunulan bitcoin yazılımını indirerek donanımları (genellikle ekran kartları) üzerinde yoğun işlemci gücü gerektiren işlemleri gerçekleştiren bitcoin ağındaki düğümlere “madenci” denilmektedir.

Sistemin ilk blokunun adı “genesis block” olarak isimlendirilmiştir ve 4 Ocak 2009’da üretilmiştir. Bunun gibi bloktaki ilk işlem özel bir işlemdir ve yeni para bloğu yaratan tarafından başlatılır. Bu, ağa madencilerin katılmaları için bir teşvik sistemidir, bu sayede parayı basacak merkezi bir otoriteye sahip olmayan sisteme, para, istenildiği gibi dağıtık olarak girebilmektedir. Madenciler bu şekilde, hem sisteme yeni bitcoinler üretip sürerek hem de bekleyen işlemleri gerçekleştirme hizmetleri karşılığında sistemden bitcoin alarak kazanç sağlamaktadırlar. Yeni paranın sisteme düzenli olarak eklenmesi altın madencilerinin altın bularak dolaşıma sokmalarına benzetilmektedir, madencilik ismi de buradan gelmektedir. Mevcut süreçte madenciler, her yıl dolaşıma girecek olan bitcoin miktarını azalan ve öngörülebilir bir oranla üretmeye devam etmektedirler. Sistemde, toplamda 21 milyon bitcoin dolaşıma çıkıncaya kadar üretim devam edecektir, ardından üretim süreci duracak ve madenciler sadece işlem masrafları üzerinden desteklenmeye devam edilecektir.

Bitcoin, bazı ülkelerde bir ödeme ve yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Türkiye’de de TL karşılığı bitcoin almak mümkündür. Para gibi kullanılabildikleri için bitcoin’lerin bir değerleri vardır ve ayrıca bazı fonların ileride popülaritesi arttıkça, değerinin artacağı beklentisi ile bu ürünle ilgilendikleri bilinmektedir. Bitcoin’in değerini piyasadaki arz ve talep koşulları belirlemektedir. Talep artınca fiyatı artmakta, düşünce de azalmaktadır. Dolaşımda sınırlı miktarda bitcoin vardır ve yeni bitcoin üretmenin de bir limiti ve prosedürü bulunmaktadır. Bitcoin’in piyasa değeri önündeki en büyük tehditler; teknik zorluklar, ülkelerin bu paraya olan yaklaşımına bağlı mevzuat değişiklikleri ve insanların bu paraya olan istek ve güveninin olumsuz yönde değişmesidir.

Bitcoin’lerin çoğu, MIT profesörleri tarafından tasarlanmıştır. MIT profesörleri, matematik ve kriptoloji kullanarak yeni bir Bitcoin teknolojisi yaratıyorlar.

Kaynak : wikipedia

GÜVENLİ

Diğer yatırım araçlarına oranla daha güvenlidir.

ANONİM

Merkezi Değildir ve Sansüre Dirençlidir.

HIZLI

Diğer tüm ödeme yöntemlerine göre hızlıdır!

21 MİLYON

Sınırlı sayıda üretileceğinden, Enflasyonel Değildir.

Neden Kripto
sahibi olmalısınız?

Bitcoin, maalesef standart finansal metalar dışında bir sisteme sahiptir ve teknoloji evrimi ile finansal devrim kaçınılmazdır. Bu devrimde sizin elinizde kocaman bir sıfır olmasındansa, 0.00001 BTC niz olmasını tercih etmelisiniz. 

Bitcoin , emeklilik döneminizde size ek fayda sağlayacak teknolojik değer metalarından bir tanesi ve öncüsüdür.

ethereum

Ve Ethereum

Bitcoin’in en yakın takipçisi olan Ethereum da mutlaka portföyünüzde bulunması gerektiğine inandığım kripto değerlerdendir.

Bir gün gelecekleri nokta sıfır dahi olsa, tam tersi yüksekleri düşünerek mutlaka küçük bir miktar dahi olsa portföy oluşturmanız sizin için faydalı olacak ve finansal özgürlük yolunda size yepyeni fırsatlar sunacaktır.

Verdiğimiz bilgilere rağmen, ben kriptolara güvenmiyorum temettü hisseleriyle ilgili bilgi almaya geldim diyorsanız sizi  portföydeki Temettü Hisselerinden Ak Sigorta’nın geçmişten günümüze verilerini inceleyebileceğiniz sayfamıza alalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir