2021

Ocak 2021 Sonu Portföy Durumu

black calculator beside coins and notebook

Merhaba,

Eylül ayında başladığım Temettü Emekliliği yolculuğunda, aylık olarak portföy bilgisi paylaşmaya Ocak 2021 ayı sonu itibariyle başlıyorum. Hem kendime, hem sizlere bir not niteliğinde , sadece yüzde değer ve içerik olarak bilgilendirmeler yapacağım. Umarım herkese bir faydası olur. 

Ocak sonu itibariyle portföyümün %10,53lük kısmını Uzun Vade Temettü Hisse Senetlerim. Bunlar şimdilik AKGRT, ALKIM, ISYAT, TOASO ve TUPRS. İlerleyen dönemlerde, yeni hisseler almak veya bunlarla bu yılı kapatmak arasında karar vereceğim. Tamamen borsa endeksinin ne yönde hareket edeceğine bağlı bu karar. 

Portföyümün %16,50 lik kısmını Döviz birikimi tutuyor. Bu birikim, yaklaşık 3 yıl kadar önce dolar 4lü seviyelerdeyken yapılan döviz birikiminden oluşuyor. Yıllardır hiç dokunmadım, dokunmayı da şimdilik düşünmüyorum.

Ve kriptolar. 2017 yılındaki rüzgarda neredeyse yatırdığımın tamamının duman olduğu kripto portföyüm, bu üç yıllık süreçte epey gelişerek %24,98lik bir yer buluyor. Kriptolar olmazsa olmazım. Nedenini şurada yazmıştım. (Kriptoların fiyatları çok ciddi oynamalar gösterdiği için bu oran kısa sürede çok ciddi oranda değişebilir. Kriptolar da Temettü hisselerim gibi uzun vadede elde tutacağım değerlerden, o yüzden değişen rakamlar hiç önemli değil.)

Ve son olarak elbette ki Altın. Evliliğimin 10 yıllık sürecinde al-sat ile portföye giren dijital rakamsal altınım yok. Zira altını kripto değerlerden ayıran en büyük farkı, bence fiziksel olarak değerli olması. Yoksa banka hesabında sayısal olarak görüntülediğim altının kripto cüzdanımda görüntülediğim Bitcoin’den farkı ne ki? Sadede gelelim, Altın portföyüm uzun süreli birikim sebebiyle %47,99 ile en büyük yere sahip. Altının neden böyle önemli bir değer saklama aracı olduğunu ise şu yazımda anlatmıştım.

Bu verilere ek olarak, evim için kullandığım kredi taksidim sadece 3 ay kaldı. Mayıs başı, tüm kredi borcumu kapatarak finansal özgürlük yolculuğumda sadece aylık harcamalarıma ait kredi kart borcumla devam etmeye başlayacağım. Müthiş bir duygu!

Son olarak, bu ayın sonlarına doğru yaşanan WallStreetBets olayları, Elon Musk twitleri sonrası akıl almaz değerler kazanan kriptolar ilginç ve bir o kadar anlamlı, tarihe not düşülmesi gereken gelişmelerdi. 

Küçük yatırımcının, organize olduğunda neler başarabildiği, koskoca borsaların dahi nasıl sallanabildiğini hep birlikte görmüş olduk. Bakalım devamında neler yaşanacak.

Ocak 2021 sonu itibariyle ;

wdt_ID Ocak 2021 Sonu Deger
1 BIST 100 1472,45
2 BIST Temettü 25 2040,44
3 BIST Temettü 1599,58
4 USD ₺7,31
5 EURO ₺8,88
6 GRAM ALTIN ₺434,84
7 BITCOIN $34.384,00
8 ETHEREUM $1.383,30
10 RavenCoin $0,02272

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir