Genel

Temettü Emekliliğine Nasıl Başlanır?

beach bench boardwalk clouds

Temettü Emekliliği Yolunda Kısa Bir Hikaye..

Merhaba,

İnsanın hayatında bazı anlar vardır.  Sonrası için tamamen bakışınızı ve düşüncenizi değiştiren anlar. İşte öyle bir anın ardından, uzun vadeli yatırımcı, Temettü Emeklisi Adayı oldum ben.

O anımı ve öncesini kısaca özetlemek ve olabilirsem benim gibi finansal özgürlük yoluna çıkmış tüm insanlara da bu yolda fayda sağlayabilmek için bu blogu oluşturmaya karar verdim.

temettüBenim yolumun kısa hikayesiyse şöyle :  2011 yılında evlendim ve 2012 yılında kendi evimi almak için kredi çektim. Bugüne dek karşılaştığım en düşük kredi oranıyla başladığım borç ödeme yolculuğunun sonlarına yaklaşırken, o dönemde evimin nakit ihtiyacını karşılamama yardımcı olmuş bir miktar hisse senedini satmış ve geriye çok küçük ve zararda olan bir miktar hisse senedi bırakmıştım. (PENGD hissesi) Toplam değeri 3.000 TL olan hisse senetlerini yıllar boyunca arada ne kadar olmuşlar diye bakarak uzun süre tuttum. Bu konuda yorumlarına sonsuz güvendiğim aile büyüğüm, artık hisseleri satma zamanımızın geldiğini söylediğinde hisselerin toplam değeri 9000 küsür TL idi.  O dönemde acemilikten satışa koyamadığım hisselerin değeri bir kaç gün sonra 6500 TL civarlarına düşmüştü.

Sattım hisseleri. 2020 Temmuz ayından itibaren, küçük al-sat işlemleri ile yine küçük beklentilerle bu parayı değerlendirmek istedim. Üstüne küçük eklemeler de yaparak bu al-sat işlemlerine yine bu konuya yıllarını ve emeklerini vermiş aile büyüğümün yönlendirmeleriyle küçük küçük kazanç elde etmeye ve 6500 TL seviyesindeki paramı yükseltmeye başlamıştım. Evet evet oluyordu ve bu bana müthiş mutluluk veriyordu. Ve sonra bir gün kırmızı ve eksi haneleri görmeye başladım. Müthiş mutsuzdum. O dönem aldığım ve bir miktarını zarardan sattığım (şu an çok pişmanım) AKGRT hisselerinin karşısında kocaman -2000 TL rakamını gördüğümde, başaramadım dedim kendi kendime. Tabi bu dönemde, ben kendimi yiyip bitirirken önerilerini aldığım aile büyüğümün kurduğu cümle çok önemliydi ve onu şu an çok iyi anlıyorum. “Sabır kazandırır!” Diyordum ki, abi nasıl sabredeyim? Param eridi gitti. Böyle böyle derken, bir gün günlük olarak başlıklarını okuduğum sosyal bir mecrada bir başlığa denk geldim. BES sistemi ile Temettü Emekliliği sistemini karşılaştırıyordu insanlar burada. “Temettü Emekliliği” de neymiş ki dedim ve başlığı okumaya başladım.

Okudukça, BES’ten koparak bu konuya odaklanmaya karar verdim. Bahsettiğim aile büyüğümün yorumunu almak istedim ki kendisi bu konunun ülkemiz şartlarında maalesef olamayacağını söyleyince müthiş kafam karıştı. Düşünsenize, tüm yorumlarına güvendiğiniz bu işe yıllarını vermiş bir üstat bu iş olmaz diyor size. Buna rağmen, okumaya araştırmaya devam ettim. Okuduğum şeyler, hala umudumu ve inancımı yüksek tutmaya yaradı ve son olarak Tuncay Turşucu Bey’in bloğundaki “Çocuğunuza borsa hesabı açın” başlıklı yazısını okudum.

Bu süreçten öncesindeyse, 2019 Temmuz ayında, bu serüvene henüz başlamamışken 29 haftalık doğan bir kızın babası olarak, hayata bakış açım sonsuza dek eskisinden farklı bir hale geldi. Artık, tüm her şey ona endeksliydi ve malum ülkemizin dengelerinde ona olabildiğince sağlıklı ve huzurlu bir ortamı, geleceği hazırlayabilmek, tabi ki biraz da finansal rahatlıktan geçiyordu.

Ve o gün, BES’imi bozup bu işe aktararak start almaya karar verdim. 2 ay gibi çok çok yeni yola çıktım. Güzel olacağına inancım sonsuz. İşin ilginç yanı, bu yola çıkmaya karar verdikten sonra borsaya bakışım dahi değişti. Daha önceleri kırmızı görünce strese giren, nefesi daralan ben; artık kırmızıları bir alım fırsatı olarak bile değerlendirmeye başladım. İnsan psikolojisi çok garip gerçekten. Bunu da bir kere daha yorumlama ve anlama fırsatı buldum, bu sayede.

Diğer yazılarımda okuduklarımdan yola çıkarak kendi kararımı vererek aldığım ve bu kararımı etkileyen nedenleriyle birlikte bahsedeceğim, şimdilik 4 farklı hisse senediyle beraber bu yolculuğa başladım. Portföyümü genişletmek ve hisse sayımı arttırmak amacındayım, ama maalesef bu hemen hızlıca olamıyor. Olacak elbet.

Uzun seneler önce borsadan ağzı yanan bir insanın, tekrar ve uzun soluklu bir yatırımcı olmasına vesile olan başta Tuncay Turşucu olmak üzere; konuyla ilgili fikir sahibi olabilmem ve bu siteyi açabilmemde ilham kaynağı olarak temettuhisseleri.com, temettuemekliligi.com gibi bir kaç değerli web sitesinin de sahibine de ayrıca çok teşekkür ederim.

Peki Neden Temettü Emekliliği?
Neden hisse senedi alarak risk alalım?

Aslında risk sandığımız, bize finansal özgürlüğümüzü mü hediye edecek?

Evet, tam olarak böyle olduğuna inanıyorum. İnanıyorum diyorum, çünkü henüz bu konuda gerçekten başarılı olmuş ve yıllık 70-80bin TL temettü alan bir insanla karşılaşma şansım olmadı. Çünkü biz Türkler yeni yeni bu konuda bilinçlenmeye başladık.

Bu yola çıkarken, bana göre ilk adımdaki en önemli iki argüman şunlardır :

 • - Sabırlı olabilmek.
 • - Borsa'nın oynamak için değil yatırım yapmak için var olduğu kavramını benimsemek.

Temettü Emekliliği konusu, ülkemizde cidden büyük bir risk. Bir günden bir güne dengelerin değiştiği bir ülkede, borsanın da tüm gelişmelerden etkilenmesi çok doğal. Buna rağmen borsa uzun vade yatırımcısına her zaman kazandırmıştır. Konuyu döviz, altın, fon ve benzeri diğer tüm yatırım araçlarıyla karşılaştırdığınızda 10 - 20 yıllık sürelerle yapılan yatırımlarda , altın ile birlikte borsa en iyi kazandıran yatırım aracıdır.

Buna istinaden, yapılan yatırımların belli düzen ve sabır ile yapılması çok önemlidir. Örneğin yola çıkarken, ne kadar süre ve ne kadar tutar ile düzenli yatırım yapacağınızı, hangi hisseler bu yatırımı böleceğinizi ve hatta hangi gün hisseleri satın alacağınızı bile bir kenara not alarak bu düsturu daima takip etmelisiniz. Hisseyi satın alacağınız dönemlerde, hisseleriniz çok yüksek veya çok düşük - hisseden hisseye değişecektir- seviyelerde olabilir. Bu durum, gözünüzü hiç bir zaman korkutmasın. Zira bir sonraki ay yine başka bir seviyeden alacağınız hissenin ortalama maliyetinin düşmesi konusunda daima fırsatlar doğacaktır. Bence en önemli adım, gerçekten inanarak ve güvenerek tespit edeceğiniz en az 5 ila 15 şirkete birikimlerinizi bölmenizdir. Hisse sayısının fazla olması, risk değerinizi düşürecektir. Yıllardır temettü liderlerinden olan bazı şirketler, bu yıl pandemi sürecine istinaden 2021 de büyük olasılıkla temettü veremeyecekler. Bu durum, o şirketlerin kötü şirketler olduğunu göstermeyecektir.

Benim oluşturduğum portföyümde, şu konularda faaliyet gösteren şirketler bulunuyor : Sigortacılık, Yatırım Ortaklığı, Kimya ve Madencilik, Otomobil Fabrikası ve Petrol ürünleri. Peki bu şirketleri neye göre seçtim ?

 1. 1. Ülkemizin lokomotif ve ciddi ciroya sahip firmaları olması.
 2. 2. Uzun seneler kar etmiş ve bu karını temettü ile yatırımcısına dağıtmış, temettü verimi yüksek olması.
 3. 3. Karlılığını her yıl arttırmakta olan şirketlerden olması.


  Bu kriterler uzayıp gider, ancak ben bu üç ana kriteri göz önünde tutarak yola çıktım.

  Aralık 2020 itibariyle, 5 farklı şirketin hisseleri uzun vade portföyümde yerini almış durumda. Bu yolda başarılı olacağıma gönülden inanıyorum. Zaten inanmakta çok önemli bir kriter bana göre. Zira inanmadığınız bir yolda yürümek, sizi asla başarıya götürmeyecektir.

  Başarılı ve sağlıklı yarınlar dileklerimle.

40

Bir Küçük not

Çok soran olduğu için bunu ayrıca yazma gereği duydum. Yaşım 26 Aralık 2020 itibariyle 40 oldu. Bu yola biraz geç çıktığımın farkındayım, ancak geç olsa da aksiyon almak hiç yapmamaktan iyidir. Yaşınız kaç olursa olsun ki ben genç yaşlarımda bana bu bilgileri bir abimin , büyüğümün veya bu site gibi bir sitenin vermesini çok isterdim. Büyük ihtimalle bambaşka bir hayata sahip olabilirdim. Hayat düsturumuz olan cümleyle noktayı koyayım :

"1 her zaman 0 dan büyüktür!" 

Sitedeki Temettü Hisselerini incelemek isterseniz, buradaki linki kullanabilirsiniz.

24 thoughts on “Temettü Emekliliğine Nasıl Başlanır?

 1. canerilban dedi ki:

  Lütfen böyle sade ve net yazıp benim gibi neredeyse hiç tecrübesi olmayan ve kararsız olan insanları cesaretlendirin! Tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum. Takip edeceğim 🖖🏼

  1. Merhaba,
   Bu işe son derece büyük çekincelerle ve bir o kadar da büyük bir kararlılıkla başlamış biri olarak, yorumunuzu okumak beni çok mutlu etti. Bu yolda eminim ki hiç bir arkadaşımız yalnız kalmayacaktır, mutlaka destek olacak bir Temettü Emekli Adayı ile yollar bir yerde kesişecektir. Yorumunuz ve burada olmanızdan dolayı çok teşekkür ederim. Takipte kalın. Elimden geldiğince, bilgim ve gücüm yettiğince bir şeyler yazıp çizmeye devam edeceğim. Başarılar diliyorum.

 2. Ahmet Candan dedi ki:

  Başarılı bir site. İnsanlara verimli ve akıcı bir dille anlatılan tüm bilgiler için teşekkürler. Gerçekten çok kıymetli bu şekilde yayın yapan siteler.

  1. Çok teşekkürler yorumunuz ve nazik düşünceniz için. Elimden geldiğince bilgi paylaşmaya devam edeceğim.

 3. Aydın Akçadağ dedi ki:

  Teşekkür ederim böyle güzel bilgiler verdiğiniz için

  1. Ben teşekkür ederim nazik yorumunuz için. Fayda sağlayabilmek dileğiyle.

 4. Kemal dedi ki:

  Merhaba yaklaşık bir aydır arkadasimin tavsiyesi ile başladım yaklaşık 10 hissem var . Bireysel emeklilik sisteminden çıkıp temettü veren şirketlere yatırım yapmayı kendimce uygun gordum .sizin yazınızı okuyunca ne kadar doğru yolda olduğunu bir kez daha anladım.

  1. Merhaba, aramıza hoş geldiniz. Ne mutlu size ki o cesareti göstermiş ve yola çıkmışsınız. Şimdi sırada, sabırla ve aynı disiplin ile yola devam etmek var. Başarı ve bol kazançlar dilerim.

 5. Erdal Hoca dedi ki:

  Hayat için tecrübeli, temettü birikimi için çok acemiyim. Eminim sizden öğreneceğim çok şey olacak. Sürekli takipteyim…

  1. Merhaba Erdal hocam, aramıza hoş geldiniz. Birbirimizden öğrenecek çok şeyimiz var daima. Birlikte başaracağız bu uzun yolculuğu inşallah.

 6. Sinan dedi ki:

  40 yaşında, maalesef uzun vade yatırım ile ilgili araştırma ve öğrenmeye yeni başlayan birisi olarak yazdıklarınızı okumak büyük keyif. İlk zamanlar zor olacak bunu anladım. Bizden önce yola çıkanların tecrübeleri çok değerli. Kendi adıma en zor süreç portföy oluşturmak oluyor. Şirkete bakıyorsunuz değerlendiriyorsunuz tamam iyi diyorsunuz. Memleketimizin birçok güzel şirketi var 1-2-3 derken sayı çok oluyor haliyle 4 ile 8 hisse belirlemek lazım. 1-2 tane de büyüyen şirket bulursam geriye beklemek kalacak. erkesin kazancı bol olur inşallah. Birbirimize güç verme dileğiyle başarılar..

  1. Merhaba Sinan Bey, aramıza hoş geldiniz.
   Bende tam olarak 40 yaşındayım. Bu serüvene 39 sonlarımda başladım. Çok isterdim, 10-15 yıl önce bir büyüğüm bu bilgileri benimle paylaşsa da, az da olsa bir kaç hisse toplamaya başlamayı akıl etseymişim.
   İnsanımız, yıllarca kısa yoldan zengin olmayı düşleyip durduğundan -ki bu hala devam eden bir durum- uzun vadeli yatırımlara asla yönelmemişler. Yeni yeni bunu fark edip, yola çıkmaya başladı insanlar. Geç değil hiç bir zaman. Bize değilse bile, evlatlarımıza mutlaka faydası olacaktır. İnancım sonsuz. Birbirimize güç ve inanç vermek adına, daima buradayım. Sizleri de her zaman bekliyorum. Bol kazançlar, başarılar.

   1. Sinan dedi ki:

    Merhaba, birkaç soru sormak isterim. cevaplarsanız memnun olurum.
    *Portföyünüzü 5 hisseden oluşturma sebebiniz nedir? Sizce ideal sayı kaç olmalıdır?
    *Tasarruflarınızın bir bölümüne fona mı ayırdınız? (Hisse sayısını belirli bir sayıda tuttuğunuz için)
    *Portföyünüzü oluştururken hisse senedi seçimlerinde önceliğiniz nedir? (Temettü verimi-Hisse senedi karlılığı-Büyüyen şirketlere yatırım gibi)
    *Portföyünüzdeki hisselere alım yaparken pay dağılımı neye göre ayarlamaya dikkat ediyorsunuz? (Portföydeki hisse oranı, hisse sayısı vb gibi)
    Teşekkürler.

    1. Merhaba Sinan Bey,
     – Portföyümü bu yıl için 5 hisseye bölebildim, şimdilik. 2021 içindeki alımlarımda 10 hisseye çıkartmayı planlıyorum. Bence 10 dan az ve yine 10 dan fazla olmamalı. Zira hisseleri aldıktan sonra şirketlerin takibini de yapmamız gerekli. 10 dan fazla hissenin takibi sanki zor olabilir gibi.
     – Henüz fon alımı yapmadım. Zira fonlar konusunda henüz tatmin olabileceğim kadar bilgim yok. Onları da bu yıl içerisinde bilgi sahibi olarak değerlendirmeyi planlıyorum. Benim portföyümün bir diğer metası fiziksel altındır. Banka hesabında duran sayılardan oluşan değil, fiziksel olarak satın aldığım altından bahsediyorum. Gram olur, çeyrek olur, tam olur sizin seçiminiz. Portföy altınsız olmamalı bence. Nasıl ki hisse alırken anlık fiyatlara çok takılmamak gerekli, altın içinde böyle.
     – Hisse seçimlerimi ilk aşamada temettü konusunda bu web sitesi gibi sitelerde yazanlardan yola çıkarak bir liste yaptım. Temettü verimi öncelikli konu oldu benim için. Tabi bu listedeki şirketlerin büyüklükleri ve geçmişleri ve faaliyet alanları gibi konular sonraki aşamada karar vermemde yardımcı oldu. Bu ayrıntıları da ele alacağım bir yazı da hazırlayacağım.
     – Hisselerin pay dağılımı gibi bir ayar yapmadım açıkçası ilk aşamada. hisse adetlerini 10-20-500 gibi yapmaya çalıştım. Türk kafası, illa düz hesap olacak 🙂 Ama elbetteki 2020 yılında şirketlerin gidişatları da bunda etkili olmadı değil. İsim vereceğim ama sadece Tuprs bu yıl zarar açıklamasına rağmen onu da portföye ekledim. Çünkü aldığımda gerçekten çok ucuzdu. Bence hala ucuz. Şirket ismi verdim ama yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamasını rica ederim.

     Şimdilik sorularınıza verebileceğim acemi cevaplarım bunlar 🙂 Umarım küçükte olsa bir fayda sağlar sizlere.

     1. Sinan dedi ki:

      Merhaba;
      *Yatırımcı niyeti ile yola çıktığımdan maksimum sayıyı belirlemek gerektiğinden bilginizi almak istemiştim. Hisse belirlemede sektör dağılımını da önemsiyorum bu yüzden sayıyı belirlemek benim için önemli, sonuçta al-sat yapmak gibi tarzım olmayacak. Çok sıkıntılı bir durum olmadıkça uzun vade tutacağım hisseler olacak.
      *Ben bir kısım tasarrufu fonda değerlendirmeyi düşünüyorum. Kendi adıma bu işi özellikle ilk zamanlarda benden daha iyi yapacaklarını düşünüyorum. Ayrıca yurtdışı piyasalardan hisse alımı gibi bir bilgim olmadığından ve teknoloji hissesi barındıran fonlar ilgimi çekiyor. Tefas ın sitesi bu konuda değerlendirme yapmak adına gayet güzel.
      *Altın ile görüşünüze katılıyorum.
      *Tuprs ile ilgili sorun yok, hali hazırda kafamda netleşen hisselerden 4 ü sizin de portföyünüzde, çok zorlasak 5 te 5 bile olur. :)) (Not: 2 aralık itibariye alım yaptıklarım mevcut.)
      Yardım destek ve cevaplar için teşekkürler.

 7. Deniz dedi ki:

  Merhaba, henuz ikinci yilimdayim. 2021 yilinda temettu geliri beklentim 30.000 lira civarinda. Yani birkac yila insallah tanimis olursunuz 80.000 getirili birini. 😉

  1. Merhabalar, hoş geldiniz. Sizin gibi deneyimli bir temettü emekli adayını aramızda görmek onur verici. İkinci yılınızda 30bin beklenti çok iyi bir rakam bence. İnşallah düşündüğünüz gibi ve hatta üstüne eklenerek gelir tüm temettü kazancınız. Bizlere 2020 yılı deneyimlerinizden bahsetmek isterseniz, buradayız ve dinlemekten büyük keyif duyarız.

 8. Selden dedi ki:

  İyi akşamlar hocam , bir sorum olacaktı. Mesela portföyünüzde 5 hisse olduğundan bahsettiniz bunu da büyük ihtimal geçmiş temettü oranları ve büyüme gibi etkenlerle belirlediniz. Misal veriyorum hisseleriniz KAP açıklamasını yaptı, kesinleşmemiş ilk genel kurul toplantısında pay başı temettü miktarı paylaşılıyor ya; ona göre temettü veriminizin düşük olacağını hesaplayıp hissenizde değişikliğe gitmeyi düşünüyor musunuz? Nasıl bir yöntem sizce bu? Örneğin 3 tane düzenli alım yaptığımız hisse var fakat KAP açıklamasıyla temettü verimimizin düşük olacağını gördük üçünde de.3 hisseyi de satıp daha verimli olacak 3 hisseyi almak gelen miktarla mantıklı mı sizce? Tabi makul F/K ve PD/DD oranlarıyla olmak şartıyla. Teşekkürler şimdiden 🙂

  1. Merhaba,
   Öncelikle tekrarlamak isterim ki ben bu işin uzmanı değil aksine çokça acemisiyim. Ama ben, bir hisseye girip sonrasında ondan vazgeçmeyi düşünmüyorum. Sadece şu var ki, şirket cidden sorunlar yaşıyor, mantıklı olmayan şekilde zarar açıklıyor, dolayısıyla temettü gelirinden çok riskli hale geldiyse -ki belirlediğimiz şirketler çok büyük yapıdaki şirketler olduğundan büyük krizlerde ancak bunlar olabilir- o zaman değişim düşünülebilir. O da çokça değerlendirmek şartıyla. Yani temettü yolculuğu daima şirketleri takip ederek, gelecek verilerini inceleyerek yapılırsa doğru sonuçlar alabiliriz. Aksi halde, al tut unut mantığı bizi başarıya götüreceğini düşünmüyorum. Daima takip, daima değerlendirmek şart. Bol kazançlar, başarılar diliyorum.

   1. Selden dedi ki:

    Teşekkür ederim cevap için , umarım herkes hedefine ulaşır 🙂 İyi akşamlar

 9. Zahide dedi ki:

  Bende yeni başladım ve 40 yaşındayım tecrübeler benim için değerli… Sürekli araştırıyorum sabırlıyım ömrüm olursa görürsem 10yıl sonra görüşürüz bir temettü emeklisi olarak… İnanıyorum

  1. İnanmak ve o inancın verdiği disiplinle bu yola devam etmek, başarmanın ta kendisi. Bol kazançlı bir yol diliyorum. Hepimizin başarıya ulaşarak, finansal özgürlüğümüzü kazanabilmemiz dileğiyle.

 10. Salih dedi ki:

  Merhabalar, bende bir süredir araştırıyorum ve temettü veren hisselerde uv yatırım ile emeklilik niyetindeyim. Ancak cevabını tam olarak bulmadığım bir soru var. Her ay portföyümü lotlarımı artıracağım tamam ancak elimde işlem yaptığım 200bin kadar tl var onu direk temettü hisselerine dağıtsam, direk 200binlik bir giriş yapsak sürecimi kısaltmak için daha anlamlı olmaz mı? Sonuçta temettü alacağım zaman elimdeki lot sayısına göre alacağım.

  1. Merhaba, hoş geldiniz.
   Elinizde bu işe ayırabileceğiniz güzel bir rakam var. Ben, aynı şekilde bir rakama sahip olsam günlük kademeli olarak alım yapardım. Tek seferde hepsini bölmek yerine, kademeli alım bana daha mantıklı geliyor. Bol kazançlar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir