Başarı Hikayeleri

Warren Buffett

“Uyurken para kazanmanın bir yolunu bulmazsanız ölene dek para kazamak için çalışmaya mahkum olursunuz”

cümlesi ile temettü emeklisi olma hayalleri kuran bizlere gerçekten ilham alınası bir insan olduğunu net bir şekilde göstermektedir. Aşağıda kısa kısa anlatılan başarılarıysa, zaten borsa konusunda başlı başına bir duayen olduğunun kanıtıdır. 

Kısaca başarılarından bahsetmek gerekirse ; 

– İlk hissesinin henüz 11 yaşındayken aldı. 

– 16 yaşında geldiğinde 53 bin dolar kazandı.

– 2013 yılında günde 37 milyon dolar kazandı.

– Duayen yatırımcının günümüzde 83 milyar dolarlık bir serveti bulunuyor.

warren buffett talking to a girl

warren buffett talking to a girl

Dünyanın en zengin ve hayırsever insanlarından biri olan Warren Buffett’in en bilinen lakabı “Omaha Kahini” dir. Kendisi tüm zamanların en  sıradışı ve büyük yatırımcılarından biridir. 

Yazımızın yazıldığı gün itibariyle, yaptığı bağışlar sonrası serveti yaklaşık olarak 70 milyar dolar civarında ve bu rakam ile dünyanın en zengin 8nci insanıdır.

Bu servete rağmen, hala 1950lerde 31 bin dolara aldığı evinde yaşamaya devam ediyor, toplu taşıma kullanıyor ve briç oynamayı çok seviyor.

Yaşam tarzıyla ilgili “Warren Buffett Olmak” isimli HBO belgeselinde , büyük servetiyle mütavazı hayatını birlikte götürebilmesi işlenmiş ve büyük beğeni toplamıştı.

Yaşamından kısa başlıklar :

 • 30 Ağusto 1930 tarihinde Nevraska’da dünyaya geldi. Babası da onun gibi bir borsa simsarı olan Howard Buffett idi.
 • Dört kardeşten biri olan Warren, daha erken yaşlarda diğer kardeşlerinden farklı olarak para ve iş hayatı konularında öne çıkmayı başarmıştır. 
 • Warren , henüz altı yaşında bir çocukken dedesinin marketinden 25 sent ödeyerek altı paket Coca-Cola satın alarak, şişelerin her birinden beş sent kar etmeyi başarmış bir dahiydi. Yaşıtlarına oranla bu konuda müthiş bir zekası olduğunu bu hareketiyle göstermişti. 11 yaşına geldiğinde finans dünyasına ilk adımını atmıştı.
 • Henüz 10 yaşındayken, babasıyla New York’a yaptığı bir ziyarette New York Menkul Kıymetler Borsa Üyesi At Mol ile öğle yemeğine katılmış ve bu yemeğin sonunda kendi anlatımıyla yaşadığı şu olay onun hayatını para kazanmaya adayacağını fark etmesine sebep olmuştu.
  “Yemekten hemen sonra bir adam, içinde çeşitli tütün yaprakları olan bir tepsiyle geldi. Bay Mol için hemen ona özel seçtiği yapraklardan bir puro yaptı ve ona iktam etti. İşte bu kadar diye düşünmüştüm, bundan daha iyisi olabilir miydi? Özel yapım bir puro!”
 • 11 yaşında bir çocukken, kendisi ve ablası Doris için Cities Services Preferred’den tanesi 38 dolara 3 adet hisse senedi satın aldı. Hisselerin değeri 27 dolara kadar geriledi ve o küçük yaşına rağmen sakinliğini koruyarak bekledi. Ta ki , hissenin değeri 40 dolara çıkana dek. Warren, hisselerin değeri 40 doları görünce hemen sattı ve bu ona ilk finansal dersini almasına sebep olacak bir satış işlemiydi. Zira, aynı hisselerin değeri kısa süre içerisinde 200 dolara kadar yükselecekti. Bu büyük deneyim ona yatırımın en temel kurallarından birini, ilk finansal dersini vermişti. Satın al ve elinde tut! Yatırım söz konusu ise, sabırlı olmak en büyük erdemdir!
 • Sabahları Washington Post gazetesini dağıtarak ayda 175 dolar kazanmaya başladı. Bu işlere ek olarak araba yıkadı, pullar ve eski golf topları gibi şeyler sattı. 16 yaşına geldiğinde 53 bin dolara yakın küçük bir servete sahip olmuştu.
 • Nebraska Üniversitesi’ni üç yılda tamamladıktan sonra, Harvard Üniversitesi’ne başvurdu. Ancak kısa mülakatın ardından kendisini okula kabul etmediler. Reddedilmesiyle büyük hayal kırıklığı yaşadı. 
 • Sonrasında Warren’i  New York’a taşınmaya iten bir konu, ünlü bir Wall Street kitabı olan “Akıllı Yatırımcı” kitabı oldu. Meraklı bir okuyucu olan Buffett bu kitabı ilk kez 19 yaşındayken eline aldı ve kitapta bahsedilen “değer yatırımı” kavramı hayatını değiştirdi.

Kitabın yazarı Ben Graham’dan dersler alabilmek amacıyla  Columbia Üniversitesi’ne kaydoldu. Her ne kadar Buffett Graham’ın verdiği derslerde A+ alan tek öğrenci olsa da Graham Buffett’a şirketinde iş vermeyi reddetti. Hatta ona Wall Street’te kariyer yapmaktan kaçınması gerektiğini dahi söyledi.

Bu olumsuz gelişmelerin ardından 1951’de yüksek lisansını tamamlayan Buffett Nebraska’ya geri döndü. Babasının aracılık firması Buffett-Falk & Co.’da çalışmaya başladı. Üç yıl boyunca burada çalışmaya devam etti.

 • 1952 yılında Susan Thompson ile evlendi. Üç çocukları oldu. Düğünlerinin hemen ardından genç çift, evliliklerinde problemler yaşamaya başladılar. Aylık 65 dolara kiraladıkları üç odalı küçük bir dairede yaşıyorlardı. Daha sonra aynı yıllarda 31 bin dolara Omaha’da beş yatak odalı bir ev satın aldı ve hala aynı evde yaşıyor. Sorunları olan çift, 2004 yılında Susan’ın ölümüne kadar evli kaldılar, ancak buna rağmen evliliklerinin yarısında beraber yaşamadılar. İletişimi asla kopartmadılar, sık sık telefonda konuşuyor ve arada birlikte tatile çıkıyorlardır. Susan öldükten sonra Astrid Menks ile Warren evlendiler. Bu evliliği ilginç kılan ayrıntı ise, Astrid ile Warren’ın arasını yapan kişi Susan’dı.
 • Graham’ın fikrini değiştirmesi sonrasında 1954 yılında Buffett e iş teklif eder ve bu kendisinin ailesiyle birlikte New York’a taşınmasına sebep olacaktır. Bu şirkette 2 yıl çalışarak günümüz değerlendirmesiyle yılda 105 bin dolar civarı bir para kazanacaktır.
 • Buffett 32 yaşına geldiğindeyse, artık bir milyonerdir. 50lerin sonrasına doğru Buffett 7 ayrı ortaklık şirketi kurmuş ve 1962 yılında bu ortaklıklardan kazandığı para onu bir milyoner yapmıştı.
 • Bu ve benzeri bir çok girişim ile adından söz ettirerek servetini katlayan Buffett için 80li yıllar büyük patlama getirecek yıllardı. 1982 ye gelindiğinde serveti 376 milyon doları görmüştü. Bu servet, sadece bir yıl sonra 620 milyon dolara yükselecek ve muazzam bir artış gösterecekti. Ve tarihler 1986 yılını gösterdiğinde o artık bir milyarderdi! Hem de Buffett Berkshire Hathaway’den aldığı 50 bin dolarlık mütevazı maaşına rağmen.
 • 1988 yılına gelindiğinde, ekonomik buhrandan sadece bir yıl sonra Coca-Cola şirketinin hisselerini satın almaya başladı. Bir süre sonra Coca-Cola hisselerinin %7 sine sahipti ve bu onun yaptığı en iyi yatırımlardan biri oldu.
 • 2008 yılına gelindiğindeyse, sadece bir yıllığına bile olsa, o artık dünyanın en zengin insanı ünvanını kazanıyordu.
 • 2010 yılında, Buffett ve Gates Hayırseverlik Yemini’ni yarattılar. Bu kadar servete rağmen hala sade bir hayat süren Buffett’in ömrü boyunca yaptığı bağışlar 28 milyar dolar civarına ulaşacaktı.
 • 2011 yılında başkan Obama tarafından Başkanlık Madalyasına layık görüldü.

Bugün 80 milyar doları aşkın servetiyle dünyanın en zengin isimlerinden biri olan Warren Buffett, başarılı bir iş adamı olmasının yanı sıra cömertliği, hayırseverliği ve mütevazı yaşam tarzı ile de tanınmakta ve bir çok insana ilham kaynağı olmaktadır.

Temettü Emeklisi olmayı amaçlayan sizlere de, bu kısa kısa başlıklarla ciddi bir ilham kaynağı olacağına eminiz. Özellikle yatırım konusundaki şu düşüncesi, her zaman izlememiz gereken en sağlam düstur olacaktır :

Satın al ve elinde tut! Yatırım söz konusu ise, sabırlı olmak en büyük erdemdir!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir